W tym roku jednym z artystów tegorocznej KAWY była kawa we własnej osobie. O jej obecność w kawiarence na pierwszym piętrze zadbał Jeremiasz – za dnia uczeń Czackiego, a wieczorami barista i pasjonat kawy.
Magdalena Gabrysiak : Jak dokładnie parzy się kawę?
Jeremiasz Górniak : Proces jest bardzo złożony. Owoc kawowca zbierany na plantacji kawy podlega różnym obróbkom, dzięki którym z owoców – tzw. coffee cherries – uzyskujemy zielone, surowe ziarno. To niesamowite, jak wiele osób pracuje nad tym, abyśmy mogli otrzymać czarny napój oraz jak duży wpływ na smak kawy mają wszystkie warunki atmosferyczne i klimatyczne. Na przykład wilgotność powietrza czy wysokość uprawy, a także kraj i region pochodzenia.
Później zielone ziarno trafia to palarni kawy, gdzie się je wypala i rozprowadza do kawiarni.
Potem już wszystko jest w rękach roasterów, czyli osób zajmujących się wypalaniem kawy. To od nich zależy, jakie smaki rozwiną się w kawie oraz to w jaki sposób będzie parzona. Ziarna ciemniej wypalone trafią pod ekspres i to właśnie z nich powstanie espresso, czyli baza do wszystkich kaw mlecznych: cappuccino, latte czy flat whita.
Z jaśniej wypalonej kawy napijemy się przede wszystkim kawy czarnej – przelewowej. Kawę tę parzy się głównie manualnie w różnych akcesoriach takich jak drip, chemex czy kalita przelewając odpowiednio zmieloną, świeżą kawę wodą w odpowiedniej temperaturze i proporcji. Uzyskujemy czarny napar – bardzo delikatny, podobny do herbaty czy kompotu, ale ze zdecydowanie większą ilością kofeiny i niesamowicie rozbudowaną gamą smaków i aromatów.
M.G.: A czym jest ta „dobra” kawa?
J.G.: Z punktu widzenia baristów dobra kawa to tak zwana kawa speciality, czyli 100% arabica, o którą dba się podczas każdego momentu obróbki. Prawdziwa, dobrze zaparzona kawa ma ponad dziewięćset smaków i aromatów. To więcej niż jakikolwiek alkohol. Dlatego bariści często zachęcają do picia czarnej kawy przelewowej, bez dodatków, ponieważ zmieniają one naturalny, piękny smak kawy.
M.G.: Tylko czy aby kawa na pewno jest zdrowa?
J.G.: Jak najbardziej! Wielu osobom wydaje się, że kawa szkodzi zdrowiu. Reklamowe hasła zachęcające do zakupu suplementów diety mających uzupełnić niedobory magnezu, rzekomo wypłukiwanego przez kawę, to zwykła zagrywka marketingowa. Coraz nowsze badania wykazują, że kawa ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka a jej systematyczne spożywanie zmniejsza na przykład prawdopodobieństwo zachorowań na raka prostaty czy chorobę Alzheimera. Oczywiście co za dużo, to nie zdrowo.